Tapu Bilirkişi Tercümanlığı

Tapu Bilirkişi Tercümanlığı

TAPU BİLİRKİŞİ TERCÜMANLIĞI HAKKINDA GENEL BİLGİ VE SUNDUĞUMUZ HİZMET

Günümüzde ülkemize yabancı yatırımcı sayısı oldukça fazladır ve artmakta devam etmektedir, yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul sektöründe yatırım yapmaları planlandığında tapuda bilirkişi tercüman veya tapu yeminli tercümanına ihtiyaç duyulmaktadır.Bundan dolayı 2019 senesinde gelen 23294678-010.07.02-E.2349560 sayılı genelgesinde  tapu işlemleri yalnızca bu bilirkişi tercümanlar ile yapılmaktadır.

Genelge Aşağıda Yer almaktadır;

İLGİLİ MAKAMA

  1. a) 20.02.2019 tarihli ve 23294678-010.07.02-E.673288 sayılı Genel Duyuru. b)Adalet Bakanlığı’ndan alınan 13.05.2019 tarihli ve 51376050-650.02.64.2019-E.230/13818 sayılı yazı. İlgi (a) Genel Duyuru ile, “…tapu işlemlerinde tercüman bulundurulması gereken hallerde, tercümanın bilirkişilik durumunun Bölge Adliye Mahkemeleri yargı çevresinde kurulan Bilirkişilik Bölge Kurulları bilirkişilik listelerinden kontrol edilmesi veya ilgilinin bilirkişilik listelerinde yer almamasına rağmen belge sunması halinde ilgili bölge kurulu ile yazışma yapılarak durumun teyit edilmesi hallerinde işlem yapılması, bilirkişi listesinde yer almayan tercümanlarla işlem yapılmaması…” gerektiği bildirilmişti.

Alıntı: https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/tercuman_bilirkisileri_ile_islem_yapilmasi_hk_duyuruya_ek_0.pdf

Yukarıda yer alan kanundan da anlaşıldığı üzere tapudaki gayrimenkul satış işlemlerinde sadece bilirkişi yeminli tercümanlık yapanlar tarafından  işlemlerin gerçekleştirileceği kesinleşmiştir.

Tapuda Yeminli Tercümanlık İçin Yapılması Gerekenler?

Tapuda yeminli tercümanlık yapmak için oldukça önemli gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak bu gereklilikler yerine getirildikten sonra tapuda bilirkişi tercümanlık yapılabilmektedir. Bunların birincisi, şahsın bilirkişilik listesinde kayıtlı olması gerekmektedir, aksi takdirde tapuda tercümanlık yapamaz. Mütercim tercümanlık veya Toefl belgesine sahip olan veya aslında dilin bilindiğine dair tüm oluşumları yerine getiren kişiler bilirkişiler yapabilmektedir.

 

Vadi Tercüme Bürosunda Bilirkişi Tercümanlık Hizmeti

Firmamızda Rusça , Gürcüce, Arapça, Almanca, İngilizce, Farsça, Türkmence, Azerice gibi daha birçok dilde bilirkişi tercümanlık hizmeti alabilir ve işlemlerinizi başarıyla sonlandırabilirsiniz , sizde fiyat almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için 0212 246 13 26 Numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ve istediğiniz tüm dillerde ekip arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

BİLİRKİŞİ TERCÜMAN nın Sahip Olduğu Yükümlülükler;

Yabancı uyruklu şahısların Türkiye Hudutlarında gayrimenkul satın almak istediklerinde veya satmak istediklerinde  Türkçe dilini bilmedikleri için ve alıcı veya satıcı iseler bir tarafı temsilen veya her iki tarafta dil bilmediklerinde tapu ve kadastro huzurunda işlemlerini tamamlamak istiyorlarsa eğer ülkemizin bilirkişi listesine kayıt olmuş ve tüm haklara sahip olan BİLİRKİŞİ TERCÜMAN tarafından işlemlerini tamamlayıp satış veya alış işlemleri yapabilirler.Bu tercümanlar attığı imzadan ve tarafların arasındaki anlaşmazlıktan bile sorumludur usulsüz işlem yapılması halinde bu BİLİRKİŞİ TERCÜMAN lar da bu işlemlerden sorumlu tutulmaktadır.

Vadi Tercüme Bürosu sizlere çözüm odaklı ve %100 müşteri memnuniyet ile sözlü ve yazılı tüm işlemlerinizi başarılı hızlı ve uygun fiyata  hizmet sunmaktadır.